4 סוגי מטבחים פופולאריים

1 בAugust 2016
4 סוגי מטבחים פופולאריים

אין ספק כי המטבח הפך להיות המרכז של הבית. אם בעבר המטבח היה אזור הנוחות של אמא ונועד לבישול מטעמים בלב, היום לכל אחד מבני הבית יש תפקיד במטבח כאשר החלל הזה מספק עבורו צורך ברור וקיים.
כאשר אנו מתכננים את המטבח שלנו אנו חושבים על שני דברים עיקריים:

 1. הסגנון העיצובי המועדף עלינו, כזה שיתאים לשאר החללים בבית
 2. גודל החלל

בחרנו להציג בפניכם 4 סוגי מטבחים פופולאריים כאשר ההבדל בין האחד לשני בא לידי ביטוי בסגנון העיצובי, בחומרי הגלם בהם נהוג לעשות שימוש באותו סגנון ובאביזרים הנלווים. קודם לכן, טרם אנו בוחרים סגנון חשוב להבין שאת המטבח יש לתכנן בהתאם לגודל החלל שברשותנו ולהחליט האם ברצוננו מטבח בקו אחד (מתאים לבעלי קיר אחד שלם), מטבח בשני קווים מקבילים, מטבח קו עם אי באמצע או מטבח בצורת ר׳.

מטבח כפרי – כשהעץ והבית נפגשים

המטבח הכפרי הוא בין המטבחים היוקרתיים ונפוץ מאוד בקרב ישראליים. אז מה מאפיין את המטבח הכפרי?

 • שימוש בעץ מלא – העץ מעניק למטבח מראה חמים, אותנטי ומשפחתי – בדיוק האווירה שאנו מחפשים להשיג ממטבח כפרי. מהות המטבח באה לידי ביטוי בשימוש החכם בחומרי הגלם שילוב בין פשטות לבין ניקיון.
 • פרזולים – שימוש בברזל בידיות הארונות והמגירות גם הוא מאפיין את המבטח הכפרי.
 • לאיזה חלל יתאים מטבח כפרי ? – העיצוב הכפרי ישתלב מצוין בחללים רחבי ידיים שמאופיינים בכמות גדולה מאוד של אור, זאת משום שלעץ ולחומרים הכבדים יש נטיה ליצור עומס וחייבים לשבור זאת עם מרחב, אור ואלמנטים קלילים נוספים.

מטבח מודרני – כשעיצוב, ניקיון וטכנולגיה משתלבים ביחד

המטבח המודרני הוא מטבח המאופיין בקווים נקיים, צבעים חלקים, מראה חדש וצעיר, משהו הייטקי ושובר שיגרה. גם בחללים קטנים המטבח המודרני ישרה אווירה של פתיחות ומרחב. אז מה מאפיין אותו?

 • עיצוב חדשני – מאפיין בולט שחייב להתקיים ובא לידי ביטוי בבחירת מטבח עם קווים חדים וברורים. אותם קווים משתלבים בארונות, בשיש, באי המרכזי וכמובן בבחירת חומרי הגלם.
 • חומרי גלם – בשונה מהמטבח הכפרי בו עושים שימוש מסיבי בעץ מלא, כאן דווקא בוחרים לשלב חומרי גלם מודרניים כמו זכוכית ומתכת.
 • צבעים – צבעים בהירים, לרוב נלך על 2-3 גוונים שמשתלבים זה עם זה בהרמוניה אך יש ביניהם איזושהיא ניגודיות.

מטבח פרובנס – מכניסים נינוח צרפתי

במטבחים בהשראת פרובנס שהוא חבל ייחודי בדרום צרפת המאופיין בנופים יוצאי דופן, אדריכלות מרשימה ועולם קולינרי שלם קיימת זיקה כזו או אחרת למטבח הכפרי, במיוחד בשימוש בעץ. ובכל זאת יש כמה הבדלים שבאים לידי ביטוי בגימורים, בפרזולים ובחריטות. אז מה מאפיין את מטבחי הפרובנס?

 • גימורים מיוחדים – אמנם השימוש בחומרי הגלם יהיה זהה למטבח הכפרי – עץ, מתכות ונירוסטות אך בארונות נבחין בגימורים וגילופים מיוחדים.
 • משחק של צבעים – ניתן לשלב במטבח הפרובנסיאלי צבעים ממשפחת הירוקים, השמנתיים, פסטלים עדינים וצבעים חומים בהירים.

מטבח משולב – מה זה אומר?

החדשנות כבר מזמן כאן ואין חובה להתקבע על סגנון אחד בלבד. במטבחים משולבים ניתן לקחת השראה מסגנון עיצובי ספיציפי המאפיין לדוגמא את המטבח הכפרי אך כן להכניס בו אלמנטים מודרניים בכדי להנות מהפונקציונליות והעדכניות שמביא איתו המטבח המודרני. אמנם יש להיזהר כאשר משלבים סגנונות ולהקפיד על כמה כללי עיצוב ברורים אך אם נדע לבחור ולהתאים בין הפרקטי לחמים, לשלב בין עץ למתכת ונשים לב שמתקיימת זרימה נקבל מטבח משולב מופלא.