מערכות גילוי אש ועשן

16 בAugust 2017
מערכות גילוי אש ועשן

על פי תקנות הבנייה, הרי שבכל מבנה בו משתמשים כמות אנשים מסוימת, חייבת להיות מותקנת מערכות גילוי אש ועשן. מערכת זו אמורה לאפשר לנו לגלות מקרים של שריפה או התפרצות של עשן, כך שנוכל לטפל בנושא בהקדם לפני שייגרם נזק בנפש או

לרכוש.

השאלה החשובה היא, היכן וכיצד מתקינים מערכות גילוי אש ועשן. ברור לכל, שאם אנחנו נתקין את המערכת בצורה לא נכונה, אנחנו עלולים להגיע לכדי מצב בו לא נוכל להשתמש בה בצורה יעילה, ואז גם אם במקום תותקן המערכת הטובה ביותר, הרי שלא נוכל לעשות בה את השימוש הנדרש.

על מנת שנוכל להשתמש במערכת גילוי אש ועשן בצורה נכונה, עלינו לבחור את המערכת שמתאימה לנו, הן מבחינת המבנה והן מבחינת אופי השימוש בו. ברור מאליו שמבנה בו יש מעבדות או מבצעים בו עבודות תעשייתיות מסוגים שונים, הרי שיש צורך להתקין במקום מערכות מתוחכמות יותר מאשר במבנה רגיל, ברור גם שאנחנו נתקין מערכת הרבה יותר רצינית במטבח של מסעדה מאשר במקום שהסיכוי שתפרוץ בו שריפה הוא נמוך יותר.

נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה היא, האופן בו המבנה בנוי. יש הבדל בין מבנה בין קומה אחת למבנה עם מספר קומות, כמו שיש הבדל בין מבנה שנמצא באזור מיושב למבנה שנמצא באזור מבודד, או מבנה שנמצא באזור נגיש לבין כזה שנמצא באזור פחות נגיש. נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה זה הקירבה למקומות מסוכנים ודליקים, למשל, מבני תעשייה או מבנים אחרים.

אנחנו גם נתייחס לשאלה, כמה פתחים יש למקום וכמובן מה הגודל שלו. מבנה שיש לו הרבה פתחים, אנחנו יכולים להיעזר בכך לצורך הוצאת העשן החוצה, מצד שני, מבנה שהוא גדול ורחב, יש צורך להתקין בו יותר גלאים ושנאים על מנת שיהיה ניתן להשתמש בה.

את כל התהליך הנ”ל, צריך לבצע ביחד עם גורם שמתמחה בתחום, בין אם זה בכל מה שקשור לרכישה של מערכות גילוי אש ועשן, זאת בשביל לוודא שאכן אנחנו רוכשים מערכת מתקדמת ואיכותית, מערכת שעומדת בכל התקנים הנדרשים ואכן היא יכולה לספק לנו את מה שאנחנו צריכים לצורך איתור שריפות וכיבוי שלהן. כמו כן, אנחנו נשתמש בשירותיו לצורך התקנה חכמה של המערכת, בין אם מדובר במבנה פרטי או מבנה מסחרי, ציבורי ואחר.

ככל שנדע להתקין את המערכת בצורה טובה יותר, כך נוכל להשתמש בה באופן הרבה יותר אפקטיבי ויעיל.