חלונות שחרור עשן

16 בAugust 2017
חלונות שחרור עשן

במבנים רבים, בפרט במבנים תעשייתיים בהם יש שימוש נרחב בחומרים שעלולים לבעור ולשחרר עשן, אנחנו יכולים למצוא לצד מערכות מיוחדות לכיבוי אש ולגילוי עשן, גם חלונות שמיועדים לשחרור עשן.

מדובר בחלונות שנפתחים כלפי פנימה בצורה פשוטה וקלה, ומאפשרים לשחרר את העשן שמצטבר בחדר, כך שלא ייגרם נזק לכל מי שנמצא בתוכו. כידוע, אם החדר יתמלא עשן, הרי שהוא יקשה על האנשים לנשום ועלול לגרום נזק כבד עד לכדי מוות.

חלונות שחרור עשן מיועדים לענות על הצורך של שחרור העשן ופיזורו בחללים פתוחים. את החלונות יש להתקין במקום נוח ופשוט, בגובה סביר שכל אחד יוכל לפתוח אותם בצורה נוחה. חשוב לומר, אנחנו יכולים למצוא חלונות שחרור עשן, הן בחדרים רגילים והן בחדרים שנמצאים מתחת לאדמה, כלומר במרתפים ומקלטים. בדרך כלל חלונות כאלו יהיו קצת מעל גובה הקרקע אך למרות שהם יהיו גבוהים יותר ממיקומם הממוצע של חלונות רגילים, עדיין ניתן לפתוח אותם בקלות רבה יחסית.

אנחנו יכולים למצוא סוגים שונים חלונות שחרור עשן, דוגמא, מחלונות חשמליים שנפתחים בלחיצת כפתור, אך חשוב לזכור, אם פורצת שריפה במקום, ייתכן מאוד שמערכת החשמל תיפול ולכן חשוב לוודא שהחלונות יכולים להיפתח גם באופן ידני. אנחנו יכולים למצוא כאמור, חלונות שנפתחים באופן ידני, באמצעות ידית שמאפשרת פתיחה ונעילה של החלון (במצב רגיל).

החלונות מגיעים בצורות שונות, החל מחלונות מרובעים, מלבניים, חלונות עם חלוקה ובלי חלוקה, כמו כן אנחנו יכולים למצוא חלונות עם זכוכית דקה או עבה. חשוב לשים לב שהחלונות נוחים להפעלה ויתרה מזו שהם קלים במשקל. חלונות שיהיו כבדים מדי, עלולים לגרום לנו אי נוחות וליצור בעיה אם נרצה לפתוח אותם בעת שריפה.

עלינו לזכור שבמקרה חירום, אין לנו הרבה זמן ויכולת להתעסק עם פתיחת חלונות, לכן אנחנו צריכים להתקין חלונות אשר מצד אחד יהיה קל מאוד לפתוח ולסגור אותם (בימים רגילים), ומצד שני, שיהיו חלונות עם זכוכית חזקה שיכולה להחזיק מעמד זמן רב במצב של שריפה, כך אם לא יתנפצו במהירות.

התקנת חלונות שחרור עשן, מתבצעים על ידי אנשי מקצוע אחרי תכנון מדוקדק, בהתאם כמובן לסגנון המבנה. רצוי להתקין חלונות כאלה בחדרים שונים במבנה ובפרט בחדרים בהם אין פתחי אוורר או יציאה רחבים (מרפסות, דלתות כניסה ועוד), כך גם מחדרים אלו, במידה ותפרוץ שריפה, יהיה ניתן לשחרר את העשן החוצה בצורה בטוחה.