היתר בנייה, איך מקבלים ומה צריך?

23 בJanuary 2022
היתר בנייה, איך מקבלים ומה צריך?

במאמר זה נחרוג קצת מגבולות העיצוב ונלך לכיוון קצת שונה – תוספות של בניה או בניה חדשה – מה זה אומר? על מנת לבצע תוספת למבנה או להתחיל בניה חדשה יש צורך בהיתר בניה.

מהו היתר בניה?

היתר בנייה הוא מסמך רשמי שניתן על ידי עירייה על מנת לאפשר לאדם לבנות, לשפץ או לבצע תוספות במבנה.

היתר בנייה ניתן בדרך כלל לפרק זמן מוגדר ולמטרה מסוימת. לדוגמה; העירייה רשאית לתת את ההיתר לחצי שנה ולהגבילו לכלול רק בנייה של תוספת.

איך מקבלים היתר בנייה?

היתר בנייה הוא דרישה לכל בנייה של בניין חדש, תוספת לבניין קיים, או הריסת מבנה קיים. אישורי בנייה נדרשים על פי חוק כדי להבטיח עמידה בקודי העיר וחוקי המדינה.

ישנם שני סוגי היתרים:

1. היתר כללי שאינו מצריך הודעה או שימועים לציבור, אך עשוי להיות כפוף לדרישות מחמירות יותר מסוגי היתרים אחרים;

2. היתר קטין המחייב הליכי הודעה ושימוע לפני מתן ההיתר.

על מנת לקבל היתר בניה יש להצטייד במסמכים הבאים:

– תוכנית בנייה

– טופס בקשה להיתר בנייה

– מפת אתר

– דוח הערכת סביבה

– תעודת בעלות של בעל הנכס

– תעודת ציות לכל חקיקה מחוזית החלה.

אנשי מקצוע נכונים יקלו על התהליך

כדאי ליצור קשר עם אנשי מקצוע היכולים לעזור לכם בתהליך קבלת היתר בנייה, אנשי המקצוע הללו הם אדריכלים, עורכי דין ומודדים מקצועיים שיכולים לדאוג לאישורים הנדרשים לביצוע התהליך הנכון והמהיר עבורכם.

כיצד מודדים מקצועיים עוזרים לקבלת היתר בנייה

על מנת לקבל היתר בנייה חלק מהעבודה הינה למדוד את השטח ואת המבנה המיועד ולראות אילו תוכניות בדיוק ניתן לבצע על השטח. המודד צריך לראות שאין חריגות בניה או חריגות שגובלות בעבירה על החוק, רק לאחר שיבדוק ויתאים את המדידות לתוכניות בניה ניתן יהיה להגיש את הבקשה יחד עם התוכניות ולקבל היתר.

איך יודעים איזה בעל מקצוע כדאי לקחת?

כדי למצוא את בעל המקצוע הנכון בין אם זה האדריכל העורך דין או המודד כדאי קודם כל לבדוק ולשאול קולגות ואנשים שאתם מכירים, בטוח שיש אנשים שאתם מכירים שכבר עברו שיפוץ אחד או שניים, האנשים הללו יכולים להמליץ לכם על אנשים שהם עבדו איתם. ניתן לעשות גם חיפוש בגוגל ולבקש המלצות על התוצאות. בדקו באתר האינטרנט של החברה, הסתכלו על פרויקטים שביצעו וגם תחקרו עליהם באתרים משפטיים, לאיש מקצוע בעייתי בתחום הזה יהיו פסקי דין באינטרנט במידה ותבעו אותו על עבודה לא טובה או התרשלות, כדאי לבדוק לפני שבוחרים האם החברה או בעל המקצוע נקי מתביעות או שנגדו ישנן פסקי דין או משפטים פתוחים.