שיקום מבנים

25 בApril 2017
שיקום מבנים

בשנים האחרונות נפוצה אופנת שיפוצים ברחבי הארץ שכולם נעשים במסגרת של שיקום מבנים שהם חלק מתכנית להתחדשות עירונית. ההתחדשות העירונית היא מה שהממשלה החליטה עליו כדי שקבלנים יקבלו תמריץ לשם מבנים ישנים במסגרת זו ולהרוויח עליהם כס מבלי שהדיירים שגרים בהם יצטרכו לשלם עליהם. שיקום מבנים נועד לכמה מטרות. המטרה הראשונה היא בטיחות המבנים, משום שהבניינים שנבנו לפני שנות השמונים אינם עומדים בתקן שמצליח לעמוד במקרה של רעידת אדמה. הבניינים של פעם חייבים לקבל חיזוק ותמיכה כדי שלא להתמוטט. הסיבה השנייה היא בניית חדר ביטחון, ממ”ד, כדי לעמוד בפני הסכנות הביטחוניות שבהן עומדים כולנו. ממ”ד הכרחי לכולם ובנייתו תעניק להם הגנה מפני טילים.

שיקום מבנה על ידי קבלן

שיקום המבנה שלכם צריך להיות מהיסוד וכולל התשתיות. המבנים שעומדים לשיקום הם מבנים ישנים מאוד שחובה לתקן בהם ולהחליף עד כמה שאפשר גם את התשתיות. במקרים כאלה, אתם תיהנו מאינסטלציה, ביוב, חשמל וטלפוניה חדשים לגמרי, כולם בנויים בדרכים חדשניות ומודרניות ולא בתוך צינורות מחלידים שאינם מחזיקים מעמד לאורך שנים. כל התשתיות האלה חייבות להיות מוחלפות כמובן גם בשטחי הציבור המשותפים, ולהתחבר לתשתיות העירוניות. תצטרכו לקבל את האישור של הרשויות השונות כדי שייבנו לפי החוק. החיבורים לרשתות השונות ייעשה בתיאום ולכן הקבלן שעובד על שיקום מבנים חייב להיות קבלן מורשה, קבלן שיש לו את כל ההיתרים והאישורים. קורים לא מעט מקרים שבהם אנשים שאינם מוסמכים להגיש בקשות שונות לקבלת אישורים שונים מסבכים את הדיירים באישורים שאינן נינים לעבודות השיפוץ שעשו להם בגלל הבעיה החוקית הזאת.

התחדשות עירונית למען השכונה

שיקום מבנים נעשה גם למען חידוש השכונה ומשיכת אוכלוסייה צעירה שיכולה לחזק את השכונה ולהביא עוד אוכלוסייה חזקה. בגלל זה, כאשר משקמים מבנים דואגים גם לשטחים הציבוריים המשותפים, ובכך מחדשים את כל השכונה ומבטיחים שכולה תיראה ותתפקד נהדר. מבנים משוקמים גם בעזרת חידוש החזיתות של המבנים ולא רק מבפנים, שיפוץ דירות ובניה מחדש של קירות, איטום וחיפוי מבפנים ומבחוץ השיקום של המבנים מעניק לכולם איכות חיים נהדרת ולכן היא אינטרס של הרשות המקומית בדיוק כמו של הדיירים.

בחירת קבלן לשיקום מבנה

קבלנים לשיקום מבנים חייבים להיות קבלנים רשומים בפנקס הקבלנים, משום שהעבודות שהם עושים דורשים ידע ורישיונות מותאמים. התכנון האדריכלי של שיקום מבנה כזה עושה את העבודה הראשונית, והקבלן הוא זה שמוציא אותה לפועל, כפי שכולם רוצים לראות בסופו של דבר.