בניה ירוקה – התפיסה שכובשת את העולם

23 בMarch 2014
בניה ירוקה – התפיסה שכובשת את העולם

השנים האחרונות והמודעות הסביבתית ההולכת ומתגברת הביאו עמן לא מעט מגמות משמעותיות ההולכות ומחלחלות בעולם כולו, כאשר הכוונה היא בעקרה לעולם המערבי כולו. התרבות המערבית השבעה, המפותחת, העשירה והמגוונת מיישמת ומטמיעה בתוכה אט אט את ההבנה כי תרומה לעולם הינה הכרחית לצורך קבלה בחזרה וכי שמירה על האנרגיות הסביבתיות מחייבת אותנו לאחריות בסיסית על דורות ההמשך שלנו.

הבנות אלו מחלחלות אל תחומי החיים השונים של האדם ואנו עדים לענפים מקצועיים בהם באים לידי ביטוי עקרונות סביבתיים וירוקים. הנדל”ן, אותו ענף מסיבי ויציב הממשיך להוות את עיקר הביטוי להתפתחות התרבות האנושית בכלל והמערבית בפרט, החל מיישם עקרונות חשיבה ירוקה ואקולוגית. הן בשימוש בחומרי הבנייה, הן באופן העבודה הסביבתי, הן בתנאי העבודה והן בקווי העיצוב המעניקים לעקרונות התפיסה צורה וצבע ייחודיים. מהם, למעשה, עקרונות הבנייה הירוקה?

גישה מערכתית

העידן הפוסט מודרניסטי פרק למעשה כל תפיסה דטרמיניסטית ודיכוטומית ואימץ את ההבנה כי ללא שיתוף פעולה של כל הגורמים במערכת, תמיד יהיה מי שייצא מופסד מהתהליכים השונים. העידן הנוכחי הינו עידן של תלות גומלין ושל הבנה כי תרומה לסביבה תשיב את עצמה ואת ההשקעה המיושמת. הבנה זו עומדת בראש כל פעולת בנייה ירוקה.

חומרי גלם מתכלים, ירוקים ולא מזיקים

אם בעבר נהוג היה לעשות שימוש בחומרים כבדים שאינם מתחשבים בסביבה הכללית הרי שכיום הבנייה המונחית הינה בנייה מחומרי גלם ירוקים, שאינם מדיפים חומרים רעילים לסביבה וכמו כן תהליך הייצור שלהם אינו מצריך את הרעלת הסביבה. כמו כן, תכנון הבית או המשרד יבוצע באופן שיאפשר מחזור וניצול אנרגיות קיימות, הבית עצמו ייבנה בשקט יחסית, באמצעות בנייה קלה, ללא שימוש בכוח אדם מרובה וללא בזבוז משאבים קיימים.

תכנון אקולוגי

עבודת התכנון מבוצעת באופן המונע מפגעי רעש ולכלוך, חוסך במשאבים ושומר על רמת עלויות תפעול נמוכות באופן יחסי. כמו כן, תכנון אקולוגי כולל ייסוד כלי תשתית לתחזוקה שוטפת חסכונית, לא בזבזנית, יעילה וירוקה המעניקה סביבת מגורים ועבודה בריאה ופרודוקטיבית. כך למשל, ייצור החשמל ייעשה באופן אקולוגי וירוק המתחשב בסביבה ומנצל משאבים הקיימים בטבע באופן טבעי. נכון הדבר גם בנוגע לשימוש בגז ובמשאבים נוספים השומרים על תהליך ייצור זול, שקט וחסכוני.